Par dzīves prioritātēm un darbu Ķekavas iedzīvotāju labā

0
769

Agnese Geduševa partijas Gods kalpot mūsu Latvijai (GKL) valdes locekle un Ķekavas nodaļas vadītāja ir viena no 10 jaunievēlētajiem deputātiem Ķekavas novada domē.  Lai arī uzreiz pēc ievēlēšanas Agnese ir nolikusi deputāta mandātu uz laiku, jo nupat pasaulē nākusi Agneses un viņas vīra Jāņa otra meitiņa, tiek aktīvi sekots līdzi politiskajiem procesiem novadā.

Vai sanāk tā, ka priekšvēlēšanu trakais laiks ir aizvadīts esot gaidībās?

Jā, tā bija. Viegli tas nebija. Es domāju fiziski. Morāli un profesionāli es izlēmu turpināt darboties un man tas padevās visnotaļ plūstoši un veiksmīgi. Mani šajā lēmumā atbalstīja mana ģimene, draugi un kolēģi. Tas man deva spēku. Liels paldies viņiem!

Noteikti bija kāds, kas centās pārmest vai apšaubīja Jūsu dzīves prioritāšu sadalījumu?

Jā, bija tādi gadījumi. Pārmest centās un to arī darīja. Anonīmi. Sociālajos tīmekļos. To es neuztveru nopietni. Par prioritātēm runājot jāsaka, ka mana prioritāte dzīvē vienmēr ir bijusi ģimene. Manā skatījumā laulība un ģimene ir Dieva dāvanas. Ja godīgi – galvenokārt tieši dēļ ģimenisko un kristīgo vērtību nonivelēšanas gan mūsu valstī gan Eiropā kopumā es izlēmu, ka jādarbojas plašāk un jāpiedalās arī politiskajos procesos, lai mūsu tautas tradicionālās vērtības saglabātu. Līdz šim jau aktīvi darbojos vairākās sabiedriskajās organizācijās un biedrībās, kuras aizstāv šīs vērtības. Tai pat laikā, ja sievietei prioritāte ir ģimene, tas nenozīmē, ka viņas vieta ir tikai un vienīgi mājās pie plīts. Manā gadījumā dzīvē viss tā sagrozījies, ka man šis sabiedriski aktīvais ceļš pats paveras un es labprāt to eju. Jūtu, ka varu to ejot paveikt ko patiesi noderīgu, kas ir mans dzīves mērķis – turot godā kristīgas vērtības, paveikt kaut ko paliekošu mūsu Latvijas, mūsu bērnu labā.

Šobrīd esat bērna kopšanas atvaļinājumā un tādēļ nolikāt mandātu uz laiku, vai pareizi? Šo laiku domājiet atiet no politikas malā pavisam vai tomēr nespējat mierīgi nolūkoties notiekošajos procesos un kaut kādā mērā līdzdarbosieties?

Jā, tā ir  – esmu nolikusi mandātu uz laiku. Apmēram uz gadu. Kā jau minēju – man svarīga ir ģimene, mani bērni, kuriem īpaši šobrīd es esmu vajadzīga kā mamma, tādēļ pieņēmu šādu lēmumu. Man svarīgi ir arī tas, ka es nespēju kaut ko darīt pavirši – vienkārši lai būtu. Ja es daru, tad daru ar pilnu atbildību un atdevi, tādēļ apvienot deputāta pienākumus ar nesen dzimuša bērniņa aprūpi tā, lai neviens necieš, manā skatījumā nav iespējams. Es protams, nespēšu stāvēt malā, cik būs iespējas – būšu aktīva biedrībās, kurās sastāvu un – palīdzēšu GKL Ķekavas nodaļai ikdienas darbos.

Atgriežoties pie GKL Ķekavas nodaļas tēmas: vēlēšanas aizvadītas, ir uzsākts jaunā sasaukuma darbs. Kā Jūs vērtējat GKL rezultātu pašvaldību vēlēšanās?

Mūsu komandas darbu vērtēju ļoti atzinīgi un pozitīvi, mēs kā vienota komanda darījām visu, ko varējām. Bijām patiesi un godīgi. Kas ir svarīgi. Par to paldies maniem kolēģiem. Rezultāts ir labs – divi ievēlēti deputāti. Tomēr tas varēja būt arī labāks.

Kāpēc Jūs tā domājat?

Jo pret mums tika izvērsta plaša nomelnojoša kampaņa, lai mērķtiecīgi grautu mūsu tēlu.  Tā tika organizēta anonīmi, plānveidīgi un agresīvi.

Kas un ko jums piedēvēja ?

Nomelnošanas kamapaņas aktīvisti centās apgalvot, ka mēs esam politikās partijas `Saskaņas centrs` (SC) satelītorganizācija, vai – ka esam Rīgas pilsētas vicemēra Andra Amerika kabatas partija, kas ir pilnīgi aplami apgalvojumi. Diemžēl šie anonīmie darboņi nolaidās pat tik zemu, ka sāka izteikt personīgus apvainojumus arī konkrētiem kandidātiem un viņu ģimenēm, tai skaitā man un manam vīram, tādēļ mēs rīkojāmies atbilstoši likumam – apkopojām šos materiālus un iesniedzām policijā kriminālprocesa uzsākšanai. Šobrīd šī lieta tiek izmeklēta. Par kampaņas realizētājiem – mēs līdz vēlēšanām pieļāvām, ka to noteikti organizē konkrēti iepriekšējā sasaukuma deputāti, kuriem ir pamatotas bailes pazaudēt savus krēslus.

Bet jūs tomēr tikāt ievēlēti un spriežot pēc rezultātiem no ievēlētajiem 17 deputātiem vairākums ir jaunievēlēti – 10, kas nozīmē, ka iepriekšējā sasaukuma deputāti šajā domē ir mazākumā. Vai tas dod iespēju visiem jaunajiem deputātiem atvērt jaunu lapaspusi novada pārvaldībā?

Tā mums likās, bet viss notika citādi. Uzreiz pēc vēlēšanām, cilvēcīgi, mūsu komandai nācās smagi vilties, mēs negaidījām tādas intrigu spēles un “paslēpes”, kādas te tika rīkotas, līdz tika nodibināta koalīcija. Ja saka, ka novados nav politikas, bet ir risināmi tikai saimnieciskie jautājumi, tad Ķekavā tā nekad nav bijis un nav arī tagad. Diemžēl. Var droši teikt, ka mēs savā ziņā bijām naivi, jo ticējām savstarpējām norunām jauno spēku starpā. Mēs uzskatījām, ka visi jaunievēlētie deputāti var strādāt kopā savstarpējā cieņā un spēcīgā komandā, iznīcinot vecās sistēmas pieeju. Bet viss nogāja greizi.

Kas Jūsuprāt nogāja greizi?

Koalīcijas veidošanas iniciatīvu uzņēmās Jaunā konservatīvā partija (JKP), jo viņi ieguva vairākumu balsu – 5 deputātu vietas. Visi pārējie spēki ieguva pa diviem vai vienu mandātu. Mums, kā diviem jauniem spēkiem (JKP un GKL), kuri nāca kā pretspars vecajai sistēmai Ķekavas novadā un kritizēja iepriekšējā sasaukuma domnieku darbus, bija savstarpēja mutiska vienošanās, ka mēs viens otru publiski nekritizējam un pēcāk strādāsim kopā. Šādas sarunas notika vairākkārt. Toties pēc vēlēšanām JKP naski apmeta kažociņu uz otru pusi un aktīvi veidoja sadarbību tieši ar tiem deputātiem, kurus mēs visi iepriekš kritizējām.

Šobrīd mums pašiem par nepatīkamu pārsteigumu, aizdomas par iepriekš minēto apmelojumu izplatīšanu pamatoti krīt arī uz mūsu jaunajiem kolēģiem – JKP. Ir informācija, ka viņi sadarbībā ar dažiem pieredzējušajiem deputātiem mērķtiecīgi līdzdarbojās šajā rupjajā un nomelnojošajā kampaņā.

Mēs, tāpat kā daļa novada iedzīvotāju, noticējām JKP baltajam un pozitīvajam tēlam, kurš izrādījās pilnīgi pretējs.

Te mēs redzējām viltīgu un nežēlīgu priekšvēlēšanu stratēģiju, vienlaikus ar veiksmīgu šķietami gaiša publiskā tēla uzturēšanu. Tas, kas un kā notika īstenībā – to zinām tikai mēs. To no malas neviens pat nenojauta.

Kas un kā notika īstenībā? Te iet runa par kādām koalīcijas veidošanas niansēm?

Jā. Notikumi bija visnotaļ amizanti. Ar to es domāju, ka vesto sarunu un komunikācijas izpausmes formas lika nobrīnīties ne tikai mums vien, cik zinām – tas bija šoks arī lielākajai daļai pārējo deputātu. Kopumā manā skatījumā uzvarēja vecās sistēmas pieeja – bailes, dažādas shēmas un dominējošas subjektīvās intereses. Tikai to šoreiz realizēja jauna partija, jauni deputātu kandidāti. Kā piemēram, tika rīkotas tikšanās vairākiem spēkiem kopā, bet pēcāk tika paziņots, ka šī tikšanās nebija īsta, tā bija tikai pārbaude. Un tad sekoja piebilde – daži šo pārbaudi nebija izturējuši. Tas lika mums justies kā skolniekiem, kuri nav izturējuši eksāmena mutisko daļu un dabūjuši pērienu. Vai tas ir cieņpilni šajā situācijā? Mēs visi taču esam vienlīdzīgi cilvēki, vienādi ievēlēti deputāti. Nevis eksaminatori viens otram. Vēl noteikti jāpiemin fakts, ka sarunu vedēji piekopa stratēģiju – meklējam nodevējus, piedāvājot vienam no diviem ievēlētajiem deputātiem no vienas politiskās partijas vai to apvienības strādāt koalīcijā, ja viņš `uzmetīs` otru savu kolēģi, kurš paliek opozīcijā. Ideja – ja nodos savu komandu, nebūs vairs kur likties, klausīs uz vārda. Vai tā ir cieņpilna komunikācija un spēcīgas komandas veidošana? Esmu pārliecināta, ka ne. Loģiski, ka mūsu komanda neuzskatīja šādu pieeju par atbalstāmu, un tā nu mēs palikām aktīvajā opozīcijā.

Tagad kāds var mums pārmest, ka esam apvainojušies, jo mūs nepaņēma koalīcijā un tādēļ mēs ieņemam stingras kritiķu pozīcijas, bet reāli – mums nebija citas izvēles. Un atkal man jāsaka – diemžēl.

Jāpiemin arī, ka apstiprinot deputātus darbam pastāvīgajās komitejās, opozīcijas deputātiem nav dota iespēja pilnvērtīgi piedalīties domes darbā, jo nav ievērots likums, kas nosaka, ka visās domes komitejās proporcionāli vienlīdzīgi ir jādarbojas visu ievēlēto sarakstu deputātiem. Par šo faktu abi GKL deputāti sagatavoja un iesniedza Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) sūdzību. Uz ko tika saņemta VARAM atbilde, kurā ministrija norāda, ka Ķekavas novada dome nav ievērojusi likumā Par pašvaldībām noteikto proporcionalitātes principu veidojot domes komitejas. Tāpat VARAM ir uzdevis domei veikt pasākumus, lai esošo situāciju labotu.

Amatu sadalījums domē uz doto brīdi vispār vairāk atgādina vienvaldību – vienam spēkam (JKP) ir lielākā daļa amatu un pārējiem – kas palicis pāri. Kas par pamatu šādai pieejai? Manuprāt tās bailes un neremdināma apetīte. Bailes uzticēt pienākumus arī citiem komandas biedriem un apetīte – profesionāls un personīgs mērķis uzsēsties uz pēc iespējas vairāk krēsliem vienlaicīgi.

Opozīcijā esot ir daudz grūtāk paveikt vēlētājiem solīto, kas ir pats galvenais – darbi, nevis savstarpējie ķīviņi, vai ne tā?

Tieši tā. Mūsu prioritāte bija un ir veicamie darbi. Tie, kurus solījām paveikt. Un mēs to jau darām, jo esam jau iesnieguši komitejās darbam abas mūsu aktualizētās iniciatīvas  – par brīvpusdienām skolēniem līdz 9.klasei ieskaitot un par nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi tiem, kuri ir deklarējušies savā īpašumā Ķekavas novadā. Mēs konstruktīvi strādāsim novadnieku labā. Viss tas, kas noticis un notiek starp domniekiem personīgi nevar būt traucēklis konstruktīvam darbam. Ja apskatām visu ievēlēto partiju programmas, tad redzam, ka pārsvarā mūsu mērķi un redzējumi ir ļoti līdzīgi. Tādēļ tas, ka mēs esam opozīcijā, nenozīmē, ka mēs neatbalstīsim kādu iedzīvotājiem nozīmīgu lēmumprojektu, tikai tādēļ, ka to virza koalīcijas pārstāvji. To pašu sagaidām pretī  – lai tiktu atbalstītas arī mūsu izvirzītās iniciatīvas. Uz doto brīdi tas vēl diemžēl nenotiek.

Mums patiesi skumji apzināties, ka mēs, jaunievēlētie deputāti, jau uzsākot darbu esam nostādīti viens pret otru. Par to jau nu gan, manuprāt, atbildība jāuzņemas tieši JKP. Kādēļ tas tika darīts? To zina vien viņi paši. Mēs gan ceram, ka situācija mainīsies, vēlams uz labu.

Sarunas noslēgumā kāds novēlējums kolēģiem ?

Mēs ticam labajam, un novēlam, lai mums visiem izdodas vairot mīlestību, labestību, cienīt vienam otru un sadarboties, lai kopējiem spēkiem attīstītu Ķekavas novadu!

LEAVE A REPLY