ANONĪMA SMADZEŅU SKALOŠANA, LAI NOŅEMTU SPĒCĪGĀKO KONKURENTU NO DIENAS KĀRTĪBAS?

0
96

Beidzot pirmsvēlēšanu un vēlēšanu karuselis ir noslēdzies pie kaut kāda rezultāta. Priekšvēlēšanu cīņās Ķekavā ļoti izteikta un plaši pielietota bija anonīmā ķengāšanās sociālajā tīklā Facebook. Viltus un anonīmi profili auga kā sēnes pēc lietus. Tas izskatījās  pēc labi organizēta manipulācija ar sabiedrības viedokli jeb labi zināmā politiskā “smadzeņu skalošana”. Brīžiem anonīmās ķengas sasniedza apbrīnojami zemisku līmeni, pat skarot cilvēku privāto dzīvi. Plaši organizētajā smadzeņu skalošanā tika izmantots pazīstams manipulācijas veids un tas ir: melot ļoti bezkaunīgi  – pateikt kliedzošu melīgu apgalvojumu viltus ziņas virsrakstā un visbiežāk kaut ko nesakarīgu arī ielikt zem virsraksta.  Virsrakstu kliedzošie teksti iesēdās cilvēku prātos un daudzi bieži tālāk par virsrakstu neizlasīja un pieņēma virsrakstu kā patiesību. Anonīma lapa paver plašas iespējas bezatbildīgi melot, jo, atšķirībā no cilvēka, kas parakstās zem saviem vārdiem, anonīmajam trollim par saviem vārdiem nav jāatbild, tādēļ tā pēdējā laikā tiek plaši izmantota ļaunprātīgos nolūkos, tostarp manipulēšanai ar sabiedrības viedokli.

Šajā sakarā daudzi pamanīja anonīmu lapu Ķekavas novada ziņas. Protams, tautā tika izteikti minējumi, kurš politiskais spēks slēpjas aiz šīs lapas. Daudzi dalījās ar savām indukcijas un dedukcijas metodēm.

Rezumējot, visvairāk pa biksēm dabūja tikai viena politiskā spēka pārstāvji – Gods kalpot mūsu Latvijai (GKML). Kādam tās saraksta līderi A.Geduševa un G.Līcis acīmredzami ļoti traucēja.

Nedaudz paķengāja arī citus, bet tas vairāk izskatījās, kā pēdu jaukšana, lai nevarētu saprast, kas sēž aiz anonīmās lapeles. Daudzi izteica minējumus, ka tas ir Variks, par kuru tautā jau bija izplatījušās runas, ka esot ļoti atriebīgs, bet neesot drosmīgs. Taču pirms atkārtotām vēlēšanām ķengas skāra arī šī kunga privāto dzīvi.  Tāpēc tomēr gribas ticēt, ka tik zemu tomēr cilvēks nevar krist, lai par savu ģimeni ķengātos, nolūkos noslēpt pēdas. Bet varbūt cilvēki gatavi uz visu.

It nemaz vai ļoti vāji ķengāja vairākus politiskos spēkus – nemaz netika Gekam no  “No sirds Latvijai”,  Reģionu aliansei , Zemnieku savienībai un Zaļai partijai, vājiem žagariņiem tika partiju apvienībai Partija “VIENOTĪBA”, “POLITISKĀ PARTIJA IZAUGSME”, “Latvijas attīstībai”, kaut kur tika pieminēta arī Kaimiņa partija, kaut kur Maļinauskis. Varētu piedēvēt lapeles autoru īpašuma tiesības kādam no šiem politiskajiem spēkiem, tomēr vairāk gan tas izskatījās pēc tā, ka melu lapeles autori par konkurentiem šos neuzskatīja.

Ļoti interesanti šķita, ka otru jauno politisko spēku Jauno konservatīvo partiju (JKP) šajā lapelē it kā ķengāja, (ja to vispār var nosaukt par ķengāšanu), bet ķengāja “maigi” un “mīļi”, piemēram sauca par zaļajiem Šrekiem un zaļajiem gurķiem. Kā jūs domājat, vai tas varētu noņemt vēlētāju balsis? Pie tam pirms atkārtotām vēlēšanām par JKP  bija ielikta bilde tautā sauktajiem bomžiem un atsauce, ka tie ir JKP vēlētāji. Kā jūs domājat, vai arī šāda ziņa varētu noņemt vēlētāju balsis JKP? Šis vairāk izskatījās kā tāda jauka “nejauša” partijas reklāma nevis ķengas, salīdzinājumā ar agresīvo un reizēm arī zemisko vārdu plūdiem, ko saņēma GKML pārstāvji.

Rodas loģisks jautājums – ja aiz anonīmā avota slēptos veco politisko spēku pārstāvji kā Damlics, Variks u.c., tad jaunais politiskais spēks JKP tiktu apmelots tikpat spēcīgi, kā GKML, jo izdomāt melus nav grūti, kā to arī pierādīja šīs lapeles īpašnieki. Vecajiem taču būtu svarīgi, lai domē netiek NEVIENS vai PĒC IESPĒJAS MAZĀK no jaunajiem spēkiem! Pie tam par JKP Ķekavas pirmo numuru no Lursoft datu bāzes varot dabūt ne pārāk viņam glaimojošu informāciju (ko var izlasīt pēdējā laikā publiskajā telpā).  Un tas noteikti būtu izvilkts ārā kā pirmo rindu plakāts, BET….. tas šajā lapelē neparādījās.

Vai kādam ir ienācis prātā, ka anonīmā lapa varētu būt stratēģija kādam politiskajam spēkam, lai spēcīgākā konkurenta  – arī jauna politiskā spēka pozīcijas mazinātu vai iznīcinātu? Lapeles autoru taktika klasiskā politiskās smadzeņu skalošanas manierē – SKAĻIEM AGRESĪVIEM VIRSRAKSTIEM BAIDĪT IEDZĪVOTĀJUS, ANONĪMI VEIDOT SABIEDRISKO DOMU, un proti,  piedēvējot SASKAŅU – politisko spēku, no kā daudzi latvieši “baidās”, izdzirdot šo vārdu vien. Skaļi saukt par tautas nodevējiem, draudēt pie Latvijas iznīcināšanas un atdošanas Krievijai. Un visbeidzot arī ar cilvēku privātās dzīves zemisku ķengāšanos, ar agresīviem virsrakstiem, uztaisot cilvēku par monstru.

Nedaudz atkāpei – jaunie JKP Ķekavā uz politiskās skatuves parādījās īsi pirms vēlēšanām – ar vienu jautājumu Pļavniekkalna skola un priekšvēlēšanu kampaņas vāji apmeklētiem semināriem Ideju brokastis, kurās lielāko daļu veidoja “savējie”. JKP publiskais tēls bija un ir inteliģenta, smuka,  skaista, pareiza “runa”, izmantojot daudz klasisku politisku frāžu, ko tauta dzird katru vēlēšanu posmu. Tajā pašā laikā augsne JKP kā jaunajam spēkam iekļūšanai domē ar Līča izdarīto  – veco domnieku graujošo negatīvā darba stila atspoguļošanu, bija sagatavota ļoti auglīga. Kāpēc nenoņemt stiprāko konkurentu no spēles? Tas jādara agresīvi un jāizmanto pēc iespējas iznīcinošākas metodes, bet labi puisēni un meitenes tā nedrīkst darīt. Anonīmi! Šādi var rakstīt jebko, kaut vai piedēvēt visas pasaules pretīgākos noziegumus.

Abas jaunās partijas priekšvēlēšanu laikā bija ļoti spēcīgi konkurenti vecajām pie varas esošajām partijām. Taču melu lavīna gāzās tikai pār vienu no tām.  Interesants ir arī fakts,  ka anonīmajā lapā visaktīvākie komentētāji bija tieši JKP pārstāvji un viņu publiskā telpā redzamākie dedzīgākie atbalstītāji. Nevienas citas partijas pārstāvi tādā masveidā šajā troļļu lapā netika redzēti. Tādejādi it kā netieši viņi reklamēja lapu, kurā visvairāk melīgu ķengu bija par viņu spēcīgāko konkurentu.

Vēlēšanu rezultātus visi zina. Tie izskatās ļoti likumsakarīgi analizējot dažādu politisko spēku darbības, bezdarbību un anonīmo sabiedrisko domu.

Tomēr, kā jau vienmēr – agrāk vai vēlāk patiesība noskaidrosies!

Novēlēsim visiem strādāt iedzīvotāju labā!

Rihards Vikmans

LEAVE A REPLY