Svarīgi ir rūpēties par ģimenēm ar bērniem

0
169

Bērni ir jebkuras normālas sabiedrības nākotne. Latvijā kopumā jau 25 gadus iedzīvotāju dabiskais pieaugums ir negatīvs – proti, katru gadu Latvijā mirst vairāk cilvēku nekā piedzimst. Demogrāfiskā problēma ir tiktāl samilzusi, ka pārskatāmā nākotnē apdraud valsts funkcionēšanu un pastāvēšanu.

Tieši tāpēc par ģimenēm ar bērniem ir jārūpējas gan valsts gan pašvaldību līmenī. Arī partijas Gods kalpot mūsu Latvijai Ķekavas komanda lielu uzmanību velta tieši ģimenēm ar bērniem – to sociālajai aizsardzībai, labklājībai un labvēlīgas vides veidošanai.

Minētais jautājums ir ļoti daudzšķautnains. Sāksim ar to, ka sasniedzot noteiktu vecumu (1.5 – 2 gadi) visiem novada bērniem ir jābūt nodrošinātai vietai pašvaldības bērnudārzā. Bet pašvaldībai ir jāpalīdz arī tiem, kuri dažādu apsvērumu dēļ izvēlas laist savas atvases privātajās pirmsskolas izglītības iestādēs. Tāpēc GKL Ķekavas komanda piedāvā gan palielināt grupiņu skaitu pašvaldības bērnudārzos, gan palielināt līdzfinansējumu tiem bērniem, kuri apmeklē privātos bērnudārzos (vismaz par 30 EUR mēnesī).

Svarīgi ir arī atbalstīt ģimenes kurās tikko ir nācis bērniņš. GKL Ķekavas komanda piedāvā palielināt pašvaldības bērna piedzimšanas pabalstu vismaz līdz 300 EUR par katru jaundzimušo bērnu.

Rūpējoties par daudzbērnu ģimenēm mēs piedāvājam noteikt nekustamā īpašuma nodokļa atlaidi daudzbērnu ģimenēm, kuras deklarējušas dzīvesvietu savā nekustamajā īpašumā – 75 % apmērā. Tādējādi pašvaldība palīdzēs daudzbērnu ģimenēm ietaupīt naudu, kuru tās varēs novirzīt citām prioritātēm.

Ne mazāk svarīga ir GKL Ķekavas novada komandas iniciatīva nodrošināt brīvpusdienas visiem Ķekavas novada skolēniem līdz 9. klasei. Šī iniciatīva jau ir guvusi plašu novadnieku atbalstu – par to ir savākti vairāki simti parakstu.

Materiālais atbalsts ģimenēm ar bērniem ir svarīgs, bet ne mazāk svarīgi ir radīt novadā tādu vidi, kurā bērni un viņu vecāki jutīsies komfortabli. Ļoti svarīgs aspekts šajā kontekstā ir bērnu rotaļu laikumi, kuru mūsu novadā ir maz, bet esošie publiski pieejamie rotaļu laikumi kvalitātes ziņā ir zem katras kritikas.

Esošā Ķekavas novada dome acīmredzot nav izvirzījusi par prioritāti uzlabot esošos un izveidot jaunus rotaļu laukumus, lai tie būtu mūsdienīgi, plaši un atbilstoši visiem drošības standartiem, kā arī pieejami visiem novada iedzīvotājiem.

Pēdējo gadu tendences rāda, ka Ķekavas novadā bērnu dzimstība ir tikai augusi, tomēr pretēji reālajai situācijai – par bērnu un jauniešu infrastruktūru netiek domāts gandrīz nemaz.

Tomēr Latvijā ir pašvaldības, kur šis jautājums tiek veiksmīgi risināts jau gadiem un rezultāts ir apbrīnojams. Piemēram, Jūrmala, kur tika izveidots Dzintaru Mežaparks. Fantastiska vieta, kur var visu dienu pavadīt ar bērniem, nenogurstoši aktīvi izpaužoties. Visi noteikti zina arī Ventspils lielisko piemēru – Bērnu pilsētiņu.

Lūk šie piemēri liecina par to, ka ir pašvaldības, kur ģimene, bērni – iedzīvotāji ir prioritāte. Un ne tikai vietējie iedzīvotāji no tā iegūst, arī pilsētas viesi šis vietas apciemo un pavada tur savu laiku, atvēlot savus līdzekļus attiecīgajai pašvaldībai, pērkot šajās zonās vai tām pieguļošajās teritorijās kādu pakalpojumu vai preci. Līdz ar to, ir nepieciešams rast iespēju izveidot vismaz divas lielāka mēroga aktīvās atpūtas zonas novadā – piemēram Ķekavā un Baložos, jo šajās vietās ir visvairāk iedzīvotāju, un pārējās apdzīvotajās vietās ir jāierīko pienācīgi, mūsdienīgi bērnu laukumiņi. Iespēja aktīvi un radoši atpūsties ir jānodrošina visiem novada bērniem.

Mēs uzskatam, ka Ķekavas pašvaldība ir gana turīga (budžets ir 39 miljoni € gadā), un var atļauties visus augstākminētos pasākumus ģimeņu ar bērniem atbalstam ieviest dzīvē vistuvākajā laikā.

Guntis Vanags un Diāna Vanaga

LEAVE A REPLY