Darbs vēlēšanu iecirkņu komisijās Ķekavas novadā paredzēts tikai “savējiem” ?!

0
405

Šā gada 3. jūnijā visā valstī durvis vērs pašvaldību velēšanu iecirkņi. Pilsoņi ies balsot par sev tīkamiem deputātu kandidātiem, bet vēlēšanu procesu uz vietas vēlēšanu iecirkņos organizē un, pats galvenais, arī saskaita nodotās balsis, iecirkņu vēlēšanu komisijas. To sastāvus ar savu lēmumu apstiprina novada vai republikas pilsētas vēlēšanu komisija.

Latvija ir demokrātiska valsts un brīvas, godīgas vēlēšanas ir viena no spilgtākajām demokrātijas izpausmēm. Demokrātija nozīmē arī to, ka ierindas pilsoņiem ir tiesības piedalīties vēlēšanās ne tikai kā balsotājiem, bet arī piedalīties vēlēšanu iecirkņu komisiju darbā vai – būt par vēlēšanu novērotājiem.

Saskaņā ar Republikas pilsētu un novadu vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju likumu iecirkņu komisiju izveido attiecīgās republikas pilsētas vai novada vēlēšanu komisija. Tiesības izvirzīt un pieteikt savus pārstāvjus darbam iecirkņu vēlēšanu komisijās ir politiskajām partijām vai to apvienībām, kā arī katram attiecīgās domes deputātam vai ne mazāk kā 10 balsstiesīgiem Latvijas pilsoņiem.

Lai iespēja darboties iecirkņu vēlēšanu komisijās būtu pēc iespējas plašākam pilsoņu lokam, likumdevējs ir paredzējis ļoti viegli izpildāmas prasības kandidātiem. Proti, iecirkņu vēlēšanu komisijas izveidojamas no Latvijas pilsoņiem, kuri prot latviešu valodu un kuriem ir vismaz vispārējā vidējā izglītība.

Tomēr, kā izrādās praksē, šis mehānisms ne vienmēr strādā. Partija “Gods kalpot mūsu Latvijai” bija pieteikusi vārāk kā 30 kandidātus darbam Ķekavas novada iecirkņu vēlēšanu komisijās. Nepieciešamie dokumenti tika noformēti likumā paredzētajā kārtībā un laicīgi iesniegti. Tie tika oficiāli pieņemti no Ķekavas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētājas Aijas Videnieces puses.

Pienākot gala termiņam, līdz kuram novada vēlēšanu komisijai vajadzēja pieņemt lēmumu par iecirkņu vēlēšanu komisiju sastāvu noformēšanu, nolēmām painteresēties par to, kuri no mūsu pieteiktajiem kandidātiem ir ieguvuši Ķekavas novada vēlēšanu komisijas atbalstu. Bijām nepatīkami pārsteigti par to, ka NEVIENS mūsu kandidāts netika ievēlēts nevienā no novada sešu iecirkņu komisijām. Jāņem vērā, ka katrā no iecirkņu vēlēšanu komisijām darbojas septiņi komisijas locekļi.

Loģiski, ka vēlējāmies saprast šādas rīcības motīvus un to, kurš tad īsti šajās komisjās tika ievēlēts. Ķekavas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Aija Videniece mūs atturīgi informēja, ka komisijās ir ievēlēti tikai tie cilvēki, kuriem jau ir pieredze darbā vēlēšanu komisijās līdz šim, jo tie ir cilvēki, kuriem Ķekavas novada vēlēšanu komisija var uzticēties.

No tā izriet, ka parastajam pilsonim no malas, ar vai bez iepriekšējās pieredzes darbā vēlēšanu iecirknī (jo mūsu kandidātu vidū bija arī cilvēki ar pieredzi vēlēšanu komisiju darbā citās pilsētās un novados), nav nekādu izredžu pašam piedalīties procesos, kuri izriet no demokrātijas būtības, jo visas vietas iecirkņu komisijās Ķekavas novadā ir rezervētas cilvēkiem, kuriem, kā mēs izpētījām, uzticas domes valdošā koalīcija.

Nesaucot personas vārdos, uzvārdos, mēs noskaidrojām, ka iecirkņu vēlēšanu komisijās darbosies visi “savējie”. Vai te galvenais iemesls ir tas, ka šis darbs tomēr tiek apmaksāts no valsts līdzekļiem (tātad – te ir iespēja nopelnīt un tā tiek piešķirta tikai pietuvinātām personām), vai – tas, ka nav vēlmes, lai kāds ”svešais” bāž savu degunu, kur nevajag (dodot iespēju “vecajai blicei šeftēt pa savam”) ?!

Šāda pašlaik pie varas novadā esošo personu iedomīgā attieksme iespējams liecina par nepārvaramu vēlmi izmantojot jebkādus līdzekļus saglabāt iespēju atrasties pie varas un turpināt iegūt personīgus labumus uz novada rēķina.

Partija “Gods kalpot mūsu Latvijai” noteikti izmantos citas iespējas nepieļaut iespējamas nelikumības vēlēšanu gaitā, deleģējot savus pārstāvjus kā novērotājus visos Ķekavas novada vēlēšanu iecirkņos.

Aicinām visus novada iedzīvotājus piedalīties Centrālā vēlēšanu komisija īstenotajā projektā “Brīvprātīgie novērotāji”, kura ietvaros aicina Latvijas iedzīvotājus iesaistīties vēlēšanās, novērojot balsošanas norisi un balsu skaitīšanu vēlēšanu iecirkņos.

Vairāk informācijas:

https://www.cvk.lv/pub/public/31566.html

Un protams, pats galvenais – mēs aicinām visus balsstiesīgos novadniekus šā gada 3. jūnijā piedalīties pašvaldības vēlēšanās un nobalsot par pārmaiņām Ķekavas novadā!

 

 

Rihards Vikmans

www.kekavaruna.lv

LEAVE A REPLY