Pārmaiņas novadā var panākt ar godīgu darbu

0
117

Maksis Kaufhers – solīds kungs cienījamos gados, enerģisks, ar lielu dzīves un darba pieredzi, kā arī vēlmi darīt dzīvi labāku. Izvēles priekšā – pārtikuša seniora dzīve Vācijā vai vecumdienas Latvijā, Makša kungs izvēlējies par labu Latvijai. Kā pats saka – varu aizbraukt uz laiciņu, bet ilgākais divas nedēļas, tad gribu mājās. Savās mājās. Latvijā.

Par Maksi Kaufheru viņa sadarbības partneri zina teikt – Maksim ir laba sadarbība ar visiem, ar visiem viņam veidojas labs kontakts, nešķirojot ne pēc tautības, ne vecuma, ne statusa. Savā novadā Makša kungs iesaistās nozīmīgās norisēs, runā par neizdarībām, nejēdzībām un aicina arī kaimiņus būt aktīviem un līdzdarboties, lai dotās varas tiesības, pienākumi un arī solītais tiktu pildīts, paveikts līdz galam un godam.

Saņemtie atteikumi nav iemesls pārtraukt aktivitātes, – tā saka Maksis, kurš savulaik centies uzrunāt vietējo pašvadību, lai Baložu pusē izveidotu sporta centru, kur jauniešiem saturīgi pavadīt brīvo laiku. Pats bija uzrunājis potenciālos investorus, pat pielāgojamas telpas noskatījis, bet – nekā, neizdevās. Laikam kādam nebija izdevīgi !?

Šis jautājums “jāceļ atkal gaismā”. Tas ir svarīgi, domāt par jauniešiem un brīvā laika pavadīšanas iespējām dzīves vietas tuvumā. Lai nesēž uz soliņiem, baudīdami alkoholiskos dzērienus, bet nodarbojas ar jēdzīgām lietām. Baložos tāda alternatīva, piesaistoša piedāvājuma dīkdienībai šobrīd nav.

Ķekavas novads ir viens no lielākajiem novadiem Latvijā, un, lai arī runājam par novadu, Makša kunga domas atkal un atkal atgriežas pie Baložiem. Skaista daba, mežs un ezers. Ir jāsakārtot ezera krasts, jāveido atpūtas vietas, kas tīkamas vietējiem, novadniekiem un arī ciemiņiem.

Par novadu un Baložiem runājot, Kaufhers uzskata, ka finanšu sadalījums starp novadu un Baložiem, kas ir pilsēta, ir negodīgs – Baložu iedzīvotāji maksā lielākus nodokļus, pagastā nodokļi mazāki, taču naudas sadalījums attīstībai un labiekārtošanas darbiem atpakaļ tiek piešķirts otrādi – pilsētai mazāk, novadam vairāk.

Nesaimnieciskums, arī par to noteikti ir jārunā skaļi. Savulaik vietējie iedzīvotāji par pašu savākto naudu izbūvēja piemājas ceļus – ielas. Ar laiku pašvaldība uzsāka kanalizācijas un ūdensvada cauruļu ierīkošanas darbus, kuru gaitā tika demontēts ielas asfalta segums. Pēc komunikāciju ierīkošanas ceļa segums netika atjaunots iepriekšējā stāvoklī, tā vietā iela pārklāta ar frēzēto asfaltu, kā rezultātā ielas segums ir ievērojami sliktāks par to, kāds bija pirms komunikāciju ierīkošanas. Ielas ir nelīdzenas, bedrainas, sausā laikā mājas ir vienos putekļu mākoņos. Komunikāciju ierīkošana – tas ir apsveicami, taču neizpratne ir neizdarībām, par to, kāpēc Ķekavas novada pašvaldība, kā ielu īpašnieks, neparūpējas arī par kvalitatīva asfalta seguma atjaunošanu pēc darbu pabeigšanas?

Tauta, saprotams, šūmējās, aicināja pašvaldību informēt par iemesliem līdz galam nepadarītajiem darbiem un ielu sakārtošanas termiņiem, uz ko pašvaldība atbildē sniedza jau zināmo labo darbu uzskaitījumu,  ar piebildi par to, ka ielu izbūve konkrētā projekta ietvaros nav paredzēta un finansējums ielu seguma atjaunošanai budžetā nav pieejams. Kur tad ir palikusi ielu seguma atjaunošanai paredzētā nauda? – iedzīvotāji ir neizpratnē. Atbildes sniedzējs, tā vietā, lai nekavējoties risinātu situāciju, mierinot iedzīvotājus, solījās arī turpmāk pašvaldībai pieprasīt finansējumu ielu seguma atjaunošanai un draudzīgi aicināja iedzīvotājus deklarēties novadā, jo prioritāri labumi tiekot tām apdzīvotām vietām, kuros ir vairāk deklarēto iedzīvotāju. Tādi esot vienlīdzības principi. „Ciniski attiecībā pret iedzīvotājiem. Vācijā līdzīgu situāciju nav iespējams iedomāties. Nekvalitatīvs, nepabeigts darbs, finansējums izkūpējis, tas nav pareizi”, piebilst Makša kungs.

Nesakārtoti ceļi un ielas, tā ir problēma visā valstī, bet pašvaldībai, pārdomāti saimniekojot pārskatāmā teritorijā, saprātīgi plānojot un lietojot pašvaldības budžeta līdzekļus, kā arī piesaistot Eiropas struktūrfondu finansējumu, tas ir izdarāms.

Kaufhers turpina dalīties pārdomās: „Domāju arī par gados veciem cilvēkiem un mana vēlme ir atvieglot dzīvi pensionāriem, vai, kā Vācijā tādus kā mēs dēvē, – par senioriem. Es redzu to dzīvi, redzu, kā tie vecie cilvēciņi dzīvo šeit. Man ir tā iespēja salīdzināt vecu cilvēku dzīvi šeit un Vācijā, piemēram. Ja runājam par īpašuma nodokli, šeit daudziem ļaudīm nav tādas mājas – uh! Cilvēki dzīvo mazās koka būdiņas, no Rīgas pārvākušies, lai būtu vieglāk vecumdienas pavadīt, lai spētu savilkt galus kopā, no pensijas vien iztiekot. Mums ir jādomā, kā atvieglot veco ļaužu dzīvi, un īpašuma nodokļu atvieglojumi ir viens no jautājumiem, tā ir ļoti būtiska tēma.

Man negribas solīt to, ko nekad nevar izdarīt, bet ir lietas, kas ir risināmas. Reāli atrisināmas. Bezmaksas sabiedriskais transports pensionāriem. To tak var nodrošināt! Jautāsiet – kādēļ gan pensionāram vizināties sabiedriskajā transportā? Tā veciem cilvēkiem ir ikdienas nepieciešamība. Izbraukāt ārstu konsultācijas, diagnostikas un medicīnas iestādēs Rīgā, apciemot bērnus un mazbērnus, iegriezties tirgū – kur preces nereti ir lētākas, nekā vietējos veikalos, utt. Šobrīd, dēļ sabiedriskā transporta biļešu cenām, mūsu pensionāri sēž mājās, jo neko nevar atļauties – ne uz tirgu, ne baznīcu aizbraukt. Situāciju glābj tikai bērni vai mazbērni, kuri varbūt var palīdzēt ar transportu, bet ja tādu nav – nav variantu, jāsēž mājās un jāiztiek kā ir.  Nav brīnums, ka kopumā bieži jūtam sabiedrībā valdošo apātiju un negatīvismu pret visu. Jo šī ir knapa izdzīvošana.

Sarunas noslēgumā Makša kungs nedaudz skumīgi nosaka: „Skarbās ikdienas dēļ, cilvēki jau vairs netic, ka var būt labi, varbūt tādēļ ir tik pasīvi un paši nedara neko lietas labā”, tad, pacēlis zodu augstāk, apņēmības pilns saka, „tādēļ arī es iesaistos, eju, uzrunāju vietējos. Mudinu domāt un rīkoties, un, ja pie teikšanas būs tie, kas strādā godīgi, patiešām godīgi, izdarot to, kas ir vajadzīgs reāli, nevis uz papīra, turklāt ar atbildības sajūtu, tad atgūsim ticību labajam un arī paši sev!”

 

Rihards Vikmans

www.kekavaruna.lv

LEAVE A REPLY