Vai šķirosim atkritumus Ķekavas novadā ?

0
216

Laikam ejot cilvēki arvien vairāk sāk domāt par apkārtējo vidi. Kā zināms, tad viens no veselīgas un drošas vides faktoriem ir tas, ko mēs darām ar saviem atkritumiem. Lai nu cik veselīgi domājoši mēs nebūtu, tomēr mūsdienu steiga un dzīves stils dara savu. Vienu vārdu sakot, atkritumi ir, un viņu ir daudz. Protams saprātīgi ir atkritumus škirot, lai viss, ko mēs izmetam nenokļūst vienā kopīgā čupā un netiek apglabāts zemē. Es kā kārtīgs Ķekavas novada iedzīvotājs arī piesliecos domai, ka atkritumi ir jāškiro.

Es pats dzīvoju Katlakalnā, kur kādreiz centrā bija konteineri škirojamiem atkritumiem. Aptuveni četrus gadus atpakaļ tie tika aizvākti ar skaidrojumu, ka cilvēki nepareizi šķiro atkritumus un nesmuki tos apkrauj apkārt konteineriem. Tā vietā lai risinātu izveidojušos situāciju dome pieņēma lēmumu šo šķirošanas punktu likvidēt. Jāpiebilst gan, ka manuprāt šie konteineru priekš visa Katlakalna bija par maz un noteikt nebija pietiekami esošajam pieprasījumam.

Kā pozitīvu piemēru šinī kontekstā varu minēt savu dzimto ciemu Valkas novadā, kurā dzīvo aptuveni 300 cilvēku, bet centrā stāv lielais kravas atkritumu konteiners, kurā no viena stūra cilvēki met stiklus, no otra papīru un tā tālāk. Neskatoties uz to, ka ciemā iedzīvotāju īsti nav un arī pašvaldības budžets ir tāds īsti nekāds, neviens pašvaldībā nečīkst, ka tas ir dārgi un ka tam nav līdzekļu.

Kā vēl vienu pozitīvu piemēru varu minēt Garkalnes novadu, kur katrā ciemā ir pieejami šķirojamo atkritumu konteineri. Nevis daži kā bija Katlakalnā. Nevis pa vienam katram veidam, bet pietiekamā daudzumā, lai pietiek līdz nākošajai izvešanas reizei. Tāpat tie tiek regulāri izvesti un nevienam netraucē.

Lai nu kā uz doto brīdi Katlakalna ciemā atkritumu šķirošana nav pieejama. Mazu brīdi atpakaļ notika iedzīvotāju informatīvā sanāksme ar Ķekavas novada vadību un tika uzdots jautājums par atkritumu šķirošanu un šķirošanas iespējām novadā. Kādas ir iespējas novada iedzīvotājiem nodot savus sašķirotos atkritumus. Vienīgais, ko pašvaldības pārstāvji ieteica bija, lai atkritumus ved uz šķirošanas punktiem, un ka pa to kaut ko darot atkritumu apsaimniekotāji. Ko viņi dara neviens no domes pārstāvjiem nevarēja atbildēt. Manuprāt ir absurda situācija, ka amatpersonas, kurām par šo lietu būtu jāatbild nav spējīgas atbildēt uz tik elementāru jautājumu.

Pa tik ka neviens neko īsti atbildēt nevarēja, nācās meklēt pašam. Ņēmu datoru, vēru vaļā googli un rezultātā nonācu portālā atkritumi.lv. Atvēru karti un secināju, ka Ķekavas novadā esot četri atkritumu savākšanas punkti un viens laukums. Jāsaka gan, ka viens no šiem punktiem bija tas, kurš Katlakalnā tika likvidēts 4 gadus atpakaļ, tātad pa pārējo esamību arī īsti pārliecības nav. Izskatījās, ka informācija šinī portālā ir novecojusi. Secinājums: gribi škirot – ved uz Ķekavu.

Nākošais solis, ko es darīju – paņēmu telefonu un zvanīju atkritumu apsaimniekotājiem “Pilsētvides serviss”. Uz manu jautājumu par atkritumu šķirošanu man paziņoja, ka tas vēl nav iespējams, bet aprīlī šāda iespēja būs. Viņu klientiem būs iespēja iegādāties speciālas somas, katram atkritumu tipam savu. Katras somas cena būšot 2 eiro 40 centi, bet tā būšot vienreizēja investīcija. Šīs somas tad būs jānovieto blakus atkritumu konteinerim un tās atkritumu izvešanas reizēs bez papildus maksas tikšot iztukšotas.

Mani šīs ziņas it kā iepriecināja. Beidzot iedzīvotājiem būs iespēja šķirot atkritumus. Savukārt skumīgu dara fakts, ka lai līdz tam nonāktu bija nepieciešami tik daudz gadu. Un bažas dara arī tas, ka tas gandrīz izklausās kā pirmsvēlēšanu solījums, un kā mēs visi labi zinām, tad solīts makā nekrīt. It īpaši tad ja solījumi tiek doti Ķekavas novadā. Savdabīgi ir arī fakts, ka to jau nesola pašvaldības darboņi un deputāti, bet atkritumus apsaimniekojoša firma, kurai tā īsti nav nekādas saistības un arī nekādu pienākumu pret iedzīvotājiem. Gribam šķirojam, negribam nešķirojam.

Šinī kontekstā kā pozitīvo piemēru atkritumu apsaimniekošanas ziņā kopumā atkal varu minēt Garkalnes novadu, kurā atkritumu apsaimniekošana ir pašvaldības monopols, kuram nav mērķis nest peļņu, bet tikai sevi uzturēt. Līdz ar to cilvēkiem nav jāmeklē apkalpojošā firma, kura atrodas citā novadā, nav problēmas un sarežģījumi ar līgumu slēgšanu. Var vienkārši piezvanīt un pieteikt papildus atkritumu izvešanas reizi, vai arī atteikt kādu izvešanas reizi ja tas nav nepieciešams. Vienkārši sakot – tiek nodrošināts iedzīvotājiem pieejams, draudzīgs un ērts serviss.

Ko dara mūsu pagastā? Pilnīgi neko. Tiek noslēgts līgums ar apkalpojošu firmu, kura sniedz kaut kādu pakalpojumu, par kuru mūsu runasvīri neliekas ne zinis. Atkritumi kaut kā tiek izvesti un dome mierīgi aizbildinās, ka tas nav viņu kompetencē, ka ar to nodarbojas apkalpojošais uzņēmums. Var jau aizbildināties ar daudz ko, bet var paskatīties uz pozitīviem piemēriem kaimiņu novados. Nav pat nepieciešami dārgi ārzemju komandējumi un pieredzes apmaiņas. Skatoties uz esošo situāciju, gribās uzdot jautājumu: Priekš kā mums vispār ir vajadzīga dome, ja tā par neko neatbild un neko par neko nezin un negrib zināt?

Paldies par uzmanību. Turēsim savu vidi sakoptu un tīru.

 

Aivars Brūzītis.

LEAVE A REPLY