Gribu būt pagastvecis!

0
263

Ar interesi vērojot Ķekavas novada pašvaldības darbu pēdējās desmitgades laikā, jāsecina, ka visiekārojamākais, grūtākais un visbīstamākais bijis pašvaldības vadītāja amats. Ievēlētie kungi un dāmas par varītēm centušies pārspēt viens otru izveicībā, gudrībā, pieņemt kaitnieciskus lēmumus vienam pret otru, tādējādi neļaujot nostrādāt atvēlēto laiku likumīgi. Vēlme darīt ķekaviešus laimīgus, naskatoties uz garajām darba stundām un niecīgo atalgojumu – dominē visam pāri. Kādi nesavtīgi malači!

Pa vidu šiem censoņām iespraucas arī kāds zemāka ranga klerks. Vislielāko godu, neskatoties uz pagastveču biežajām rokādēm, bija izpelnījies pagasta jurists A. Zemītis. Viņa galvenais darbs – piesegt un mazgāt baltus pagastvečus tiesās. Tos, kuriem paslīdējusi kāja dubļu peļķē.

Starp pašvaldības vadītājiem un kandidātiem neapšaubāms līderis ir svaru bumbu čempions I.Beļinskis. Interesants ir viņa dialogs ar toreizējo vietnieci I.Danilēviču. Kaut arī pagasta padomes sēde tika pasludināta par slēgtu, viņu abu bļaustīšanās un savstarpējie apvainojumi darba telpā bija dzirdami arī ārpusē. Sēdes nobeigumā bija tik karsti, ka, priekšsēdētāja kabinetā ieskrējusī I.Danilēviča, pat nepaguva nokopēt kādu viņasprāt I.Beļinski  kompromitējošu vēstuli, kuru viņš nodrukājis uz pagasta padomes  veidlapas, taču nav iegrāmatojis. Brīdī, kad I.Danilēvičas kundze dokumentu lika kopētājā, priekšsēdētājs aizcirta kopētāja vāku, gandrīz savainojot viņai roku, un, pagrābis dokumentu, kliedza: „Nekādu tirgu tu te netaisīsi. Nebūs nekāda kopēšana! Te tev nav jākopē dokumenti, bet gan jāsēž cietumā!”

Lūk, cik patiesībā bīstams un kaitīgs darbs ir pašvaldības vadītājam!

2003. gada ģenerālplāna apbūves noteikumos par tauvas joslas neievērošanu ierakstīti draudīgi panti. Kā ir dzīvē? Aicinu būvvaldes amatpersonas un domes deputātus kajām noiet maršrutu no Ķekavas upītes līdz Pļavniekkalna sākumskolai. Neizdosies. Suņi bikses saplosīs vai dabūsiet sāli dibenā.

2012. gada 28. maija „Rīgas apriņķa” avīze raksta: „Tā vietā, lai Ķekavas novada Baložos attīstītu sūkņu staciju un nodrošinātu gan vietējos, gan, nelaimes gadījumā, pat Rīgas iedzīvotājus ar augstas kvalitātes ūdeni, pašvaldības īpašumu izsaimniekojuši vietējie deputāti I. Pihtovs un M. Volkovičs.” Cēlais un godīgais I. Beļinskis draud šos kungus ietupināt cietumā, jo tika izjaukts viņa biznesa plāns – pildīt ūdeni 5l pudelēs un tirgot.

Cildinošas atsauksmes atrodamas 2006.gada periodikā par toreizējo Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētaju I.Aizstrautu. Jūrmalnieki iesaka I.Aizstrautas uzvārdu iereģistrēt Ginesa rekordu grāmatā – par īpaši lielu nekaunību. Viņu izslēdz no partijas un atbrīvo no Jūrmalas  priekšsēdētājas amata. Tomēr šī zinošā un godājamā speciāliste ar tik labiem ieteikuma rakstiem jau vairāku gadu garumā iemanās vadīt Ķekavas būvvaldi… Mans kaimiņš, Miķelis, kurš ar  izcilību beidza arhitektūras fakultāti, arī pretendēja uz šo amatu. Garām. Izrādījās, ka par daudz tīrs. Nekādas publicitātes presē, likumus nav pārkāpis. Nav savējais.

2009.gada 1. jūnija rakstā „Godīgums atbruņo. Cerams….” pieminēts kārtējais kandidāts uz pagastveča vietu – I.Malinauskas. Ja vecā pils līdz galam vēl nav uzcelta, un jābraukā mašīnā bez jumta. Ja personīgais zooloģiskais dārzs ne tuvu nelīdzinās Rīgas brālim. Ja esi atbrīvots no darba par atklātu, negodīgu pienākumu pildīšanu, bet tik ļoti, tik ļoti gribas tikt atpakaļ pie „lielās barotavas”… Kas cits atliek, kā godīgi pateikt visu, kā ir? 2015. gada janvārī  I.Malinausku  pieķer par nodokļu optimizāciju. Vara mainās. Darbi paliek. Visu cieņu, Igor! Tu esi nepārspējams.

2008.gada 15.maijs uzskatāms par apkaunojošāko pagasta vēsturē. Pagasta iedzīvotāji gatavi ilgstošām protesta akcijām pie Jēkaba ielas nama. Rezultāts – Saeima galīgajā lasījumā pieņēma lēmumu, ar kuru tiek atlaisti visi Ķekavas pagasta padomes malači un brašuļi.

Tikai pa sev zināmām līkloču taciņām šie kungi un dāmas no jauna atrod ceļu, kas ved atpakaļ uz deputātu krēsliem. Pa atslēgu caurumiņiem, pa durvju spraudziņām, pa ventilācijas lūkām un skursteņiem, pārvēršoties par rūķīšiem un labajiem gariņiem. Sūtot iesmaržinātas vēstules ar puķu sēkliņām vientuļajiem pensionāriem. Dalot saldējumu bērnu rotaļu laukumos, kuri pēc tam aizaug ar nezālēm un nevienam vairs nav vajadzīgi.

Pavisam īsu brīdi pagastveča mīkstajā krēslā gozējās bijušās Ķekavas PMK dižgars I.Teivāns. Kā jau cilvēks, kuram liela pieredze celtniecībā, viņš nekavējoties deva rīkojumu uzbūvēt pirmo autobāni Latvijas laukos, pēc labākajiem ārzemju paraugiem. Tas savienoja tolaik bedraino un fiziski novecojušo Bauskas šoseju (pie 13km.) ar Daugavas upi. Ģeniālāko savas dzīves sapni, uzcelt tiltu pār Daugavas upi, kas laistītos visās varavīksnes krāsās un būtu redzams no viņa pils balkona, nepaguva. Kaut kas samisējās gada finanšu atskaitēs. Kolēģi sāka bažīties, ka pa skaisto autobāni sāks braukāt ārzemju tūristi, domādami, ka visi ceļi pagastā ir tik gludi. I.Teivāna kungs nolēma piekāpties, kļūstot par otrā plāna spēlētāju, vienlaikus neskopojoties ar padomiem un saglabājot savu ietekmi svarīgu lēmumu pieņemšanā. Dodoties izbraukumā ar divriteni, vienmēr ieplānoju maršrutu pa šo autobāni, kuru vietējie iedzīvotāji nosaukuši par Deputātu aleju.

2013.gada 20.jūnijā par Domes vadītāju ievēl inženieri no „ Alejām” Valtu Variku. Nevaldāma tieksme pēc daiļā dzimuma pārstāvēm un vēlme finansiāli viņas atbalstīt aptumšo Varika kunga prātu. Tiešo darba pienākumu veikšanai paredzētais laiks un enerģija aizpeld citos ūdeņos. Greizsirdīgie kolēģi to nepiedod un 2015.gada jūlijā norok. Par pagastveci ievēl divdomīgi vērtēto A.Damlicu. Erudītu, zinošu un gudru cilvēku. Savā laikā ieņemdams augstu amatu lidostas „Rīga” valdē un no šīs siltās ligzdiņas netaisnīgi izstumts.

Uz 2017.gada sākumu, rakstā pieminētie godājamie un neaizstājamie cilvēki ieņem sekojošus amatus Ķekavas novada domē:

V.Variks   – priekšsēdētāja 2.vietnieks

I.Malinauskas  – priekšsēdētāja 3.vietnieks

Pihtovs – deputāts

M.Volkovičs – deputāts

Adats – deputāts

Mikanovskis – būvvaldes galvenais arhitekts

Aizstrauta – būvvaldes vadītāja

Visi ar ambīcijām un vēlmi ar laiku kļūt par domes vadītājiem. Galvenais varonis I.Beļinskis arī pamanījās iebāzt kāju deputātu istabas durvīs, bet to laicīgi pamanīja bijušie kolēģi un sāpīgi uzmina uz varžacīm. Viņš vēl tagad staigā pa pagastu, visiem stāstīdams, cik tas esot bijis nekrietni.

Obligāti jāsaka lielu paldies visiem rakstā minētajiem kungiem un dāmām par viņu nesavtīgo darbu Ķekavas novada labā. Par Ķekavas sākumskolas visu trīs kārtu realizēšanu dzīvē. Par to viņi visi bez izņēmuma pie saviem mundieriem piesprauduši trīs zelta zvaigznītes, bet par neizpildītajiem solījumiem un darbiem klusē. Paldies par labajiem darbiem Baložos un Daugmalē. Par rūpēm un gādību, ko viņi veltījuši katram novada iedzīvotājam, upurējot savu veselību un brīvo laiku. Ierakstīsim viņu vārdus un uzvārdus Ķekavas „GODA” grāmatā. Ļausim nostrādāt visu pilnvaru laiku, lai viņus ar „izcili” padarīta darba sirdsapziņu varētu izvadīt pelnītā atpūtā uz visiem laikiem. Tam par godu nopirkt un apēst saldējumu mēs varam atļauties paši!

Viss rakstītais jāuztver bez apvainojumiem. Tā ir jūsu patiesā dzīve, un nekas te nav ne lieks, ne zagts, cienījamie deputāti, kungi un dāmas.

 

Modests Andžāns

LEAVE A REPLY