Mans motto – palīdzēt cilvēkiem!

0
510

Gatis Līcis  sevi sauc par īstu ķekavieti. Viens no biedrības „Ķekavietis” dibinātājiem, trīs bērnu tēvs. Smejot stāsta, ka ar savu sievu iepazinās 18 gadu vecumā autobusā  un kopš tā laika abi ir kopā, cerot, ka uz mūžu. Tikpat nopietni Gatis vēlas pievērsties arī novada sakārtošanai.

Ar ko viss sākās?

Es dzīvoju Lapenieku ciematā un 2011.gadā mēs izveidojām biedrību „Lapenieku ciemats” ar mērķi sakārtot un uzlabot dzīves kvalitāti ciematā. Lai to darītu, nācās kontaktēties ar novada domi, kas gan toreiz bija citā sastāvā. Pirmā saskarsme ar domi bija milzu problēma, jo par mums neviens negribēja dzirdēt. Toreiz mūsu priekšsēdētājs bija Roberts Jurķis. Kā es bieži smejoties stāstu, ka Jurķis man tajā laikā likās baigais sivēns. Notika vēlēšanas, vara mainījās un par priekšsēdētāju kļuva Valts Variks. Tad es sapratu, ka Jurķis nemaz nebija tik slikts variants, jo Valts par mums gribēja dzirdēt vēl mazāk. Pēc tam Variku nometa un viņa vietā iecēla Andi Damlicu. Tad nāca apskaidrība, ka arī Valts bija tīri neko. Damlics, manuprāt, ir ļoti slikts vadītājs. Viņš neklausās cilvēkos, ir augstprātīgs, neiecietīgs, rupji pārtrauc cilvēkus pusvārdā, paaugstina balsi un vistrakākais – viņš nepārtraukti melo. Nepārtraukti! Viņš melo TV kameru priekšā attiecībā par skolas būvniecību, ka Sporta ielā ir 6 m kūdras slānis ka tur neko nevar būvēt. Uz manu vēstuli, lai viņš iepazīstina mani ar ģeoloģiju, viņš atbild, ka es esmu viņu pārpratis, ka viņam nav tādas informācijas. Radio ēterā viņš stāsta, ka viņa zemes gabals nerobežojas ar Pļavniekkalna skolas zemes gabalu, ka to starpā ir vēl trīs īpašumi. Ieejot Zemesgrāmatā, mēs visi redzam, ka viņa zemesgabals ir tieši blakus. Deputātiem domes sēdē attiecībā uz Lapenieku ciemata kanalizācijas jautājumu, viņš stāsta, ka viņam ir tiesas lēmums un liek deputātiem lemt, kā viņš saka. Kad es atkal aizrakstu viņam, lai viņš iepazīstina mani ar šo tiesas lēmumu (jo es esmu iesaistīts šajā jautājumā), viņš uzraksta, ka viņam tāda lēmuma nav.  Un tā ir tikai maza daļa no Damlica meliem.

Jūs pats esat tāds tiešs cilvēks un godīgs visos jautājumos?

Es vienmēr esmu godīgi atbildējis uz jebkuru jautājumu, ko man paprasa. Es īsti pat nemāku melot. Reizēm tas rada problēmas. Ja cilvēks man prasa viedokli par sevi vai kādā jautājumā, tad es arī godīgi izstāstu, ko es domāju un paskaidroju, kāpēc.

Kā jūs raksturotu šī sasaukuma domes sastāvu?

Domē patreiz ir izveidots tāds kā mafijas sindikāts, kura kodolu veido trīs deputāti – Andis Damlics, Aigars Vītols un Igoris Malinauskas. Šī Bermuda trijstūra darījumos pazūd milzīgi mūsu budžeta finanšu līdzekļi. Šis deputātu kodols aktīvi sevi reklamē “Ķekavas novada avīzē” – viņi pasniedz goda rakstus, griež lentītes, apsveic goda pilsoņus, skolotājus – viņi gatavojas nākamajām vēlēšanām. Pārējie pozīcijā ir atbalstošā grupa bez mugurkaula, vai arī ar kādu “interesi”. Taču šos citus laikrakstos redz maz, jo trijotne jau dala amatus pēc nākošajām vēlēšanām –  tik pašpārliecināti un nekaunīgi palikuši.

Vai tiešām visi deputāti tur ir tādi – negodīgi, bailīgi?

Nekādā gadījumā. Liela daļa deputātu ir godīgi. Tomēr daudziem trūkst rakstura stingrības. Brutāla spēka un nekaunības priekšā viņi “salūzt”. Es nesaprotu, kāpēc citi domes deputāti, piemēram, Vēsma Ozoliņa, Juris Krūmiņš, iesaistās šajās netīrajās lietās. Cilvēki viņiem ir uzticējušies, lai viņi strādātu iedzīvotāju un novada labā. Man nav saprotams, kāpēc Pēteris Geks, kurš ir ļoti pārticis cilvēks, iesaistās nelikumības atbalstošos balsojumos. Par Valtu Variku arī brīnos. Viņš man šķiet godīgs, tomēr reizēm viņš to balsošanas pogu nospiež galīgi neizdevīgi iedzīvotājiem. Varbūt viņi cer, ka iedzīvotāji savā aizņemtībā neko nepamanīs, neuzzinās.

Ja jūs tiksiet ievēlēts Ķekavas novada domē, ar ko jūs sāksiet un kā jūs vispār izveidojušos situāciju vērsīsiet par labu un ko jūs mainīsiet?

Manuprāt, katram jādara savs darbs. Bet reāli skatoties, es saprotu, ka šāds tautas kalpu sastāvs NEKAD NEinteresēsies par iedzīvotājiem. Un ja es nevaru piespiest deputātus ieklausīties iedzīvotājos, tad būs jāpiedalās vēlēšanās arī pašam, lai jau no iekšienes censtos šo “pūzni” izjaukt.

Nav jāizdomā no jauna ritenis. Ir tik daudz labu piemēru apkārtējās pašvaldībās, no kurām mēs varam mācīties un paņemt labāko. Tāpēc nav jābrauc “pieredzes apmaiņā” uz siltajām zemēm. No Mārupes, piemēram,  mēs varam pamācīties teritorijas plānošanu. Es ļoti cienu Križinovska kungu, tomēr viņa labās idejas atduras pret deputātu “interesēm”, tāpēc mums ciemati ir ar šaurām ielām, bez komunikācijām un ar privātiem ceļiem, par ko neviens neatbild. Salaspils un Mārupe mums var pamācīt Eiropas Savienības fondu apguvi. Pašvaldība tērē praktiski tikai novada iedzīvotāju naudu, kaut gan ir tik daudz pieejamu ES struktūrfondu. To apguvē mūsu novads pamatīgi atpaliek.

No Jūrmalas varam iemācīties, kā pabarot visus mūsu skolniekus par brīvu. Mūsu novads ir salīdzinoši bagāts un pie efektīvas plānošanas tas noteikti ir iespējams. Ādažos apmaksā visas bērnu ārpusskolas aktivitātes. Mūsu, novadā vecākiem ir jāpiemaksā. Carnikavā, lemjot par kāda ciemata attīstību, pagasta vadība piesaista vietējās biedrības vai aktīvākos iedzīvotājus. Novads izskata visas nepieciešamības un kopā ar iedzīvotājiem, izejot no pieejamā finansējuma, izvērtē prioritātes. Pie mums tas nenotiek vispār. Tas būtu jāmaina.

Mūsu ceļi ir sliktā stāvoklī. Ceļu sakārtošana notiek tikai pirms vēlēšanām. Šeit arī ļoti maz tiek izmantoti ES fondi, kas ir pieejami. Un tikai vadības neizdarības dēļ. Tas arī ir jāmaina.

Liela daļa iepirkumi ir “sarunu procedūras”, kur apšaubāmi uzņēmumi tiek pie milzīgiem pasūtījumiem. Piemērs ar automašīnu nomas iepirkumu pašvaldības policijai ir ļoti uzskatāms  –  īsi pirms konkursa radīts uzņēmums bez pieredzes tiek pie pasūtījuma virs 100 000 eiro! Ja tā nav valsts nozagšana, tad nekompetences apogejs noteikti.

Naudas iemaksas dažādās aģentūrās, kas ne par ko īsti neatskaitās, arī būtu jāpārtrauc vai jāpadara maksimāli caurspīdīgas, lai jebkurš novada iedzīvotājs varētu pārliecināties, kur aiziet viņa nauda. Tiem pašiem Ķekavas namiem un Baložu komunālajai saimniecībai būtu jāsāk strādāt efektīvi, nevis katru gadu jāprasa naudas injekcijas no pašvaldības budžeta.

Par cilvēku atpūtu pie mums ļoti maz tiek domāts. Viens parks centrā, ko tagad pirms vēlēšanām steigā atklās, neko nerisina. Cilvēkiem jāveido vide, kur atpūsties. Ne tikai, lai viņi te pārguļ, bet arī pavada savu brīvo laiku. Un to mēs varam pamācīties no Rīgas, kas Ķīpsalā, salīdzinoši ar nelieliem izdevumiem, izbūvēja milzīgus atpūtas laukums. Un atruna, ka nevar izveidot peldētavas, jo tad policistiem būs tur jādežurē, neiztur nekādu kritiku. Ķekavieši no saviem nodokļiem uztur pašvaldības policiju – lai tad arī tas policists dežūrē un sargā mūsu drošību un mieru.

Darba lauks ir milzīgs. Uzskatu, ka mūsu novads tiek vadīts izšķērdīgi un neprofesionāli.

Cik ilgi pats dzīvojat Ķekavas pusē?

Es pats esmu jaunienācējs. Dzimis Rīgā. Bet man nepatīk galvaspilsēta. Man nepatīk tas troksnis, tie sastrēgumi, cilvēku bari. Es pirms 15 gadiem meklēju sev vietu, kur uzbūvēt māju. Var teikt, ka Ķekava ir mīlestība no pirmā acu skatiena. Dzīvesvietas meklējumos toreiz mēs izbraukājām daudz kur – gan uz Babīti, gan Mārupi, gan Ulbroku. Droši varu teikt, ka es nekur projām nebraukšu, jo man šeit ļoti patīk. Mani radinieki šeit dzīvo jau vairākās paaudzēs.

Tad pasakiet kaut ko labu par jūsu un mūsu Ķekavu!

Ķekavā viss ir brīnišķīgi, slikta ir novada vadība. Man ļoti patīk iedzīvotāji – ķekavieši. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās žurnālisti teica, ka nekur nav tik karstas priekšvēlēšanu debates, kā pie mums. Man liekas, ka tas ir labi. Tas nozīmē, ka ķekavieši nav kūtri, nesamierinās ar pāridarījumiem, bet iesaistās novada dzīvē. Ķekavieši, manuprāt, vairāk komunicē viens ar otru, vairāk pazīst kaimiņus. Un tas man simpatizē.

Latvijā ir tāda bēdīga prakse, ka deputāta kandidātu solījumi beidzas brīdī, kad viņi tiek ievēlēti.

Piekrītu, tā ir realitāte. Visskumjākais ir tas, ka cilvēkiem ir ļoti īsa atmiņa. Piemēram, mūsu lietuviešu draugs Igoris Malinauskas, nez no kurienes uzradies – kā pirms 12 gadiem iekļuva novada domē, tā arī tur sēž. Kur tad ir tie viņa labie darbi? Viņam ir vienas šmuces. Bet viņš katru reizi tiek ievēlēts. Cilvēkiem vajadzētu nevis klausīties vārdos, bet skatīties uz darbiem. Es nestrādāju domē, bet visi jau 5 gadus redz manus darbus biedrībā „Lapenieku ciemats”. Visu daru par savu naudu, savā brīvajā laikā. Es esmu strādājis, cīnījies. Es domāju, ka Lapenieku ciematu zina visa Ķekava. Pirms pāris gadiem Juris Krūmiņš izteicās, ka “Lapenieku ciemats ir kā suņa nagla Ķekavas novada pakaļā”.

Mūsu kontā ir vairāk kā 300 iesniegumu un atbildētas vēstules.  Mēs neļāvām domei mūs nospiest. Mēs par savām tiesībām cīnījāmies un joprojām cīnāmies. Katrā gadījumā es savā ciematā esmu pierādījis, ka esmu darītājs, nevis runātājs.

Jums ir kupla ģimene.

Man ir brīnišķīga sieva un 3 bērni – dēls un divas meitas. Dēlam ir jau 17 gadi, meitām 13 un 10. Visi mācās Ķekavas vidusskolā un jaunākā meita attīsta savu talantu Ķekavas mūzikas skolā. Es uzskatu, ka Ķekavas vidusskolā, Mūzikas skolā un Mākslas skolā ir laba izglītības kvalitāte un lieliski pedagogi, un nav nepieciešams braukt uz Rīgu.

Politika ir bijis jūsu mērķis jeb doma kandidēt ir nejauša?

Politika nekad nav bijis mans mērķis. Man politika šķiet diezgan “netīra lieta”. Es labprāt strādātu savā darbā, ceļotu pa pasauli un veltītu laiku tikai savai ģimenei.  No otras puses – man ir 42 gadi, ar dzīvi esmu apmierināts, tāpēc varu veltīt sevi arī sabiedrībai. Nekad neesmu alcis slavas. Nevēlos uzbūvēt kādu monumentālu ēku, lai iemūžinātu savu vārdu. Man tas nav vajadzīgs. Bet vēlos izdarīt kaut ko labu, kas nākotnē nesīs labumu pēc iespējas vairāk cilvēkiem. Ja es varu atļauties tērēt savu laiku, tad kāpēc to nedarīt! Man gribas, lai mani bērni dzīvotu skaistā, attīstītā ciematā un varētu ar to lepoties. Ja es tomēr piedalīšos vēlēšanās, tad droši varat nebalsot par mani. Bet aicinu balsot par citiem jauniem un aktīviem kandidātiem un nebalsot par vecajiem blēžiem. Ķekavai noteikti vajadzīgas pārmaiņas!

 

 

LEAVE A REPLY